3 Aralık Dünya Engelliler Günü Aksaray’da kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Aksaray’da kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü düzenlenen programla kutlandı.

: “Toplumumuzu sorumlu davranmaya, daha yüksek bir hassasiyet gösterip; engellilik sorunun çözümüne katkıda bulunmaya çağırıyorum”

düzenlenen programla kutlandı. Belediye Tiyatro Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Vali Aykut Pekmez, Birleşmiş Milletler tarafından “Engelliler Günü” olarak kabul edilen 3 Aralık tarihinin engellilik konusunda toplumsal farkındalığın artmasına ve engelli vatandaşların yaşam standartlarının geliştirilmesine kaktı sağlayacak önemli bir gün olduğunu söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan programa Vali Aykut Pekmez, eşi Yeşim Pekmez Hanımefendi, Belediye Başkan Vekili Süleyman Canbulut, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Seyfullah Sarıgül, İdare Mahkemesi Başkanı Osman Erkan, İl Jandarma Komutanı Albay Gazi Demir, İl Emniyet Müdürü Selami Hüner, Engeliler Derneği Aksaray Şube Başkanı Bekir Kaya, protokol üyeleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Görme engelli Cumali Sinandı’nın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Vali Aykut Pekmez, Hakkari’de bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada şehit düşen askerler için rahmet dileyip ailelerine başsağlığı diledi.

‘Yılın bir günü değil, 365 gün de engellilerin sorunları ve ihtiyaçları ile ilgili konuşmak ve çareler üretmek önemli’ diyen Vali Pekmez yaptığı konuşmasında: “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız, bakım ve rehabilitasyon merkezleri, aile danışma merkezleri ve özel bakım rehabilitasyon merkezleri ile yatılı ve gündüzlü hizmet sunmaktadır. Sosyal ve ekonomik sebeplerle muhtaç durumda olan korunmaya ve bakıma muhtaç engellilerimizin, öncelikle aile ortamında bakılıp, korunmaları sağlanmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında engelli yakınlarına evde bakım ücreti ödenmekte ve engellilere aileleri veya yakınları tarafından bakılmaktadır. Ayrıca engellilerimize “Engelli Kimlik Kartı” verilmekte ve engellilerimizin toplumsal yaşama katılabilmeleri için erişilebilirlikte ilgili çalışmalar hızla devam etmektedir” dedi.

Vali Pekmez konuşmasında; engellilik alanındaki sorunların toplumun her kesimini ilgilendirdiğini vurgulayarak; “Bu alandaki sorunların çözümü için devletimizin imkân ve kaynaklarının yanında milletimizin elbirliği, işbirliği ve katılımı da gereklidir. Engelli olanlar ile olmayanlar arasındaki mesafeyi ortadan kaldıracak ve toplumsal dayanışmaya katkıda bulunacak tüm çalışmalara her zaman destek olacağımız aşikârdır. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak engelli vatandaşlarımızın, kendi kendilerine yeter duruma gelmeleri, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat sürmeleri için üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle çalışmaya devam edeceğiz. Toplumumuzu sorumlu davranmaya, daha yüksek bir hassasiyet gösterip; engellilik sorunun çözümüne katkıda bulunmaya çağırıyorum” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce engellilere sunulan hizmetler hakkında açıklamada bulunan Vali Pekmez; Kasım ayında 2.477 engelli için aylık 2 milyon 296 bin TL ‘Evde Bakım Ücreti’ ödemesi yapıldığını, iki özel bakım rehabilitasyon merkezinde kalan 136 engelli için de 470 bin TL ödendiğini belirtti.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığınca da engeliler için önemli hizmetler sunulduğunu ifade eden Vali Pekmez; vücut fonksiyon kayıp oranlarına göre 1.243 engelliye üç ayda bir kişi başı 1.061 TL olmak üzere toplam 1 milyon 318 bin TL, kayıp oranı yüzde 70 olan 800 engelliye üç ayda bir kişi başı 1.543 TL olmak üzere toplam 1 milyon 234 bin TL, Engelli Yakını Aylığı olarak ise 228 engelliye üç ayda bir kişi başı 1.061 TL olmak üzere toplam 241 bin 908 TL aylık ödemesi yapıldığını söyledi.

Sivil toplum kuruluşları, dernekler ve engelli spor kulüpleri adına bir konuşma yapan Türkiye Beyaz Ay Derneği Aksaray Şube Başkanı Mustafa Kayhan Erbaş, yılda bir kez de olsa ‘Engelliler Günü’nün anlam bakımından önemli bir gün olduğunu söyledi.

Engelli olmanın hiç kimsenin tercihi olmadığını, sağlam herkesin birer engelli adayı olduğunu belirten Erbaş; “Bir gün de olsa sabah kalktığımızda güneşi göremediğimizi, sevdiklerimizin sesini duyamadığımızı, ya da arkadaşlarımızla sportif bir etkinliğe katılamadığımızı düşündüğümüzde engellilerin ne tür zorluklarla içerisinde olduğunu anlayabiliriz. Bu gün de engellilerin karşılaştığı zorlukları idrak etmeye çalışıyoruz. Hep beraber bu kardeşlerimizin toplum içinde çağdaş bir şekilde kendi ayakları üzerinde durup insan haysiyetine uygun şekilde yaşayacakları ortamı sağlamalıyız” dedi.

Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Bakım Rehabilitasyon Merkezi ve özel bakım merkezleri ile spor kulüpleri öğrencileri çeşitli gösteriler sundular.

Program sonunda aileler ve engellilerle görüşerek bir süre sohbet eden Vali Aykut Pekmez ile eşi Yeşim Pekmez Hanımefendi, bakım merkezleri ve spor kulüplerinin hazırladığı el işi hediyelik eşya sergisini de gezerek incelemelerde bulundular.

Yorum Yapın