Aksaray, Sarıkamış Şehitleri için yürüdü

Aksaray, Sarıkamış Şehitleri için yürüdü

Aksaray'da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Sarıkamış Harekatı'nın 102. yılı anma programları kapsamında düzenlenen etkinlikte yaklaşık 1000 kişi 4 kilometre yürüdü.

Aksaray’da  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından ’nın 102. yılı anma programları kapsamında düzenlenen etkinlikte yaklaşık 1000 kişi 4 kilometre yürüdü.

Anma etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz Milli İrade Şehitler Meydanı’nda bir araya gelen öğrenci ve vatandaşlar, şehitleri için pankart ve Türk bayrağı açtı. Daha sonra Atatürk Bulvarı’nda yürüyüşe geçen vatandaşlar burada sık sık “Şehitler ölmez vatan bölünmez, Ne mutlu Türküm diyene, Vatan sana canım feda” sloganları attı. Kar yağışı altında devam eden yürüyüşü Aksaray Şehitliği’nde sonlandıran grup, şehitler anısına saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu. Daha sonra dualar edilerek tüm şehitlerin ruhu şeriflerine Fatih okundu.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cüneyt Alkan, yaptığı açıklamada, Sarıkamış şehitlerini yad etmek ve o günleri gençlere hatırlatmak için yürüyüşü düzenlediklerini söyledi. Etkinliğin sabah namazıyla ve yapılan dualarla başladığını belirten Alkan, “Anma etkinliğimiz, şehitliğimize kadar gençlerimizle beraber Sarıkamış’ı hatırlatacak şekilde kar yağışının altında gerçekleşti. Bütün katılan gençlerimize teşekkür ediyorum. Rabbim böyle acıları bir daha milletimize yaşatmasın. Hem Sarıkamış şehitlerimizi hem de son zamanlara içimizi acıtan olaylardan dolayı şehit olanlara Allah rahmet eylesin. Bizleri de onların izinde daim kılsın.” diye konuştu.

Öğrencilerden Damla Köksal ise etkinliğin çok anlamlı olduğunu şehitleri minnetle andığını ifade ederek şunları kaydetti: “Buraya Sarıkamış şehitlerimizi anmak için geldim. Kar yağışı altında onları anmak bizim için çok iyi oldu. Çok duygulandık. Şu an yaşadığımız soğuk şehitlerimizin yaşadığı soğuğun dörtte biri bile değil. Şehitlerimiz olmazsa biz burada olamazdık. Onlara çok minnettarız. Hiçbir zaman onları unutmayacağız. Bu vatan da her zaman bir ve hür kalacak.”

Etkinlikte konuşan öğrencilerden Tahsin Demiray; “Bir asır önce ülkemizin ve vatanımızın bütünlüğünü muhafaza etmek için hiçbir sorgu sual etmeksizin emre itaat eden ecdadımız, Sarıkamış dağlarında eksi 30-40 derecelerde vatan için mücadele etti. O manada harekata katıldılar, savaşarak, donarak şahadet mertebesine eriştiler. Şimdi de sanki hiçbir şey değişmemişçesine ülkemizin bekası için bayrağımız için vatanımız için ezanımız için yine fedakarlıksa fedakarlık, şahadetse şahadet diyoruz. Bu vatanı kesinlikle böldürtmeyeceğiz.”diye konuştu.

Sarıkamış Harekatı’nın 102. yılı anma programları kapsamında yürüyüş etkinliğine katılan öğrenciler, etkinliğin ardından, çevrede bulunan polislerle fotoğraf çektirdi. Polislere moral veren gençlik, birlik ve beraberlik mesajları vermeyi de ihmal etmedi..

Yorum Yapın