Köyüne 1 Milyonluk değirmen kazandıracak

Köyüne 1 Milyonluk değirmen kazandıracak

"Bu zamana kadar köylü bizim ayağımıza geldi şimdi biz köylünün ayağına gideceğiz" diyen Bilal Amca, köylü ile şehir arasında köprü oluşturacak 1 Milyonluk proje için kolları sıvadı.

“Bu zamana kadar köylü bizim ayağımıza geldi şimdi biz köylünün ayağına gideceğiz” diyen Bilal Amca, köylü ile şehir arasında köprü oluşturacak 1 Milyonluk proje için kolları sıvadı.

Aksaray’da uzun yıllar değirmencilik sektöründe faaliyet gösteren ve değirmencilikte adeta markalaşan ’nin işletmecisi , yeni yatırım planları ve değirmencilik sektörü hakkında bilgiler verdi. Sarı; “Yeni yılda yeni değirmenimizi ilçesinde Demirci Beldesine kazandıracağız.  İl Özel İdareye başvurarak 7 bin metrekare yer alarak işlemleri başlattım. Bu değirmenin kurulum maliyeti 1 milyon lirayı bulacak. İnşallah tonajlı kantar ve değirmen teşkilatını o bölgeye kazandıracağız.”dedi.

‘GÜCÜM YETTİĞİ YERE KADAR ÇALIŞIP ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİM’

Sektöre başladığı ilk yılları anlatarak açıklamalarına başlayan Aksaray’da  Un Değirmeni işletmecisi Bilal Sarı, “Buğday pazarında hamallık yaparak bu sektöre başladım. Pazarda kürekle arpa buğday indirdim ve yüklendim. 1970 yılında kendi değirmenimi açarak hizmete başladım. Yaşım yetmiş ama halen kendimi işçi görüyorum. Hiç bir zaman kendimi patron olarak görmedim. Hala çalışıyorum. Gücüm yettiği yere kadar da çalışıp üretmeye devam edeceğim. Haftanın yedi günü yaz kış demeden işletmemi açarak vatana millette hizmet vermeyi sürdürüyorum. Yeni yatırımlar için de sürekli planlamalar yapıyorum.”dedi.

‘UN İLE BAŞLADIM ŞİMDİ TÜM TARIM ÜRÜNLERİ ALIP SATIYORUM’

Geniş bir yelpazede hizmet sunduklarını ifade eden Sarı; “Değirmencilik işine ilk olarak un ile başladım.  İlk zamanlar sadece un öğüterek başladığımız sektörde şimdi tüm tarım ürünlerini de alıp satıyoruz. Unun yanı sıra bulgur, yem, biber ve domates çekimi, bakliyat ürünlerinin tamamın alım ve satımı işi gibi geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz. Son sistem makinelerde vatandaşın getirdiği ürünleri öğütüp ihtiyacı olan gıdayı  veriyoruz. Fazla kalan ününü ise satın alıp tekrar halkımıza satıyoruz. Burada hem çiftçi kazanıyor hem de biz kazanıyoruz. Değirmenin en büyük iyiliği ise, vatandaş kendi ürettiği ürünü gözü önünde hazırlattırıp alınmasıdır.”dedi.

KÖYLERE YATIRIM YAPMAYI PLANLIYORUM

Yeni yatırımlarını da tamamen öz sermayesi ile yaptığını ifade eden Bilal Sarı; “Bu işe devlet desteksiz başladım. Halende yatırımlarımı kendi imkanlarımla yapıyorum. Allah devletimize zeval vermesin, ne zaman düşsek yanımızda olacağına da inancımız tamdır. Ama her şeyi de devletten beklememek gerekiyor. Bende kendi yatırımlarımı kendi imkanlarımla yapmaya özen gösteriyorum. Bazı işverenler yeni yatırımlarını şehirlere ve özelikle organize sanayilere  yönelik yapıyor. Ben ise köylere yatırım yapmaya karar verdim. Amacım köylünün ürettiği ürünü yerinden alarak işleyip hazırlayıp Aksaray halkına en taze şekliyle ulaştırmaktır.”diye konuştu.

ARTIK BİZ KÖYLÜYE GİDECEĞİZ

Yeni yılda yapacağı yatırımlarla ilgili de bilgiler veren Bilal Sarı; “Yılarca köylümüz bize ürünlerini getirip işletip ve fazlasına da sattı. Şimdi bizde köylünün ayağına hizmeti götüreceğiz. Yeni yılda yeni değirmenimizi Gülağaç ilçesinde Demirci Beldesine kazandıracağız.  İl Özel İdareye başvurarak 7 bin metrekare yer alarak işlemleri başlattım. Bu değirmenin kurulum maliyeti 1 milyon lirayı bulacak. İnşallah tonajlı kantar ve değirmen teşkilatını o bölgeye kazandıracağız. Yıllarca o bölgenin insanı buralara alışveriş ve değirmen işleri için geliyordu. Ürünlerini toplayıp Aksaray’a satmak için getiriyordu. Biz şimdi yatırımımızı çiftçinin, köylünün ayağına götürüyoruz.  Amacımız bu hizmetleri köylümüzün yerinde yapmasına olanak tanımaktır. Biz köylünün ürünlerini de oradan alacağız ve Aksaraylılara ulaştıracağız.  Köylümüz ile şehir arasında bir köprü kuracağız. Köylü ürünlerinin rahatça pazarlayacak, biz en taze haliyle Aksaraylılara ulaştıracağız. İnşallah kısa süre içerisinde kış sezonunun da atlattıktan sonra çalışmalarımıza başlayacağız ve tesisimizi kurmak için emek sarf edeceğiz.”dedi.

(Foto- Haber: Egemen Gazetesi-Erkan ALTUNTAŞ)

Yorum Yapın