Bu durum podcast yayınlarının son vakitlerde toparlanmasıyla birlikte ses tabanlı eserlere artan ilginin bir yansıması üzere görünüyor. Clubhouse, bir toplumsal ağın temel dinamiği olan insanların birbirini bulması ve etkileşimde bulunması için gerekli her şeye sahip. Lakin kayıt evresinin mevcut durumu nedeniyle düzmece bir güvenlik, mahremiyet ve yakınlık duygusu yaratabiliyor. Bu, kullanıcılar açısından internette rastgele bir kamusal alanı kullanırken karşılaşılanlara emsal dikkat edilmesi gereken riskler oluşturuyor.

Uygulamanın ortaya çıkarttığı kelam konusu risklerden biri saklılık. Bu çoklukla insanların emsal düşünen bireyler ve arkadaşları tarafından çevrelenmiş hissetmeleriyle kontaklı ve bu, insanların daha doğal davranmalarına neden oluyor. Bu durum, kazara bahsi geçen özel bilgileri mağdurlara karşı kullanmak için her vakit tetikte olan hatalılar için bir fırsat yaratabiliyor. Üstelik bu türlü bir durumda kelam konusu tabirin bağlam dışına çıkarıldığının kanıtlanması da son derece güç. Teorik olarak bu çeşit olaylarda siber hatalılar peşine düştükleri bireye şantaj yaparak fidye talebinde dahi bulunabilir. Dahası, uygulama içinde konuştuğunuz yahut yazdığınız her şeyin sadece orada bulunanlar tarafından duyulup görülmediğini, tıpkı vakitte hizmetin kendisi tarafından toplanıp tahlil edildiğini de unutmamak gerekir.

Uygulama, bir hesaba kaydolduğunuzda, içerik oluşturduğunuzda, paylaştığınızda, diğerleriyle mesajlaştığınızda ve bağlantı kurduğunuzda iştirakçilerin sağladığı içeriği, bağlantısı ve öteki bilgileri toplar. İştirakçinin hesap oluşturmak ve yönetmek için iştirakçi isim, telefon numarası, fotoğraf, e-posta adresi ve kullanıcı ismi üzere ferdî dataları sağlaması gerekir. Uygulama, oda canlıyken bir odadaki sesi süreksiz olarak kaydeder. Ayrıyeten iştirakçiler hakkında toplanan datalar, süreksiz kullanım için de olsa üçüncü şahıslara verilebilir. Şu durumda hiç kimse sızıntılara karşı müdafaa altında değildir. 

Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Alexey Firsh, şunları söz ediyor: “Clubhouse’un saklılık siyaseti bir bütün olarak nispeten standart görünüyor. Lakin bu çeşit toplumsal ağlarda bir şey paylaştığınızda, paylaşılan bilgilerinize ne olacağından %100 emin olamayacağınızı aklınızda tutmak çok değerlidir. Bu nedenle, bir gün bu bilgilerin halka sızabileceği gerçeğine hazırlıklı olun.”

Kaspersky uzmanları, her kullanıcının internetin, bilhassa de tartışma ortamlarının ve toplumsal platformların halka açık yerler olduğunu ve buralarda gerçekleştirilen davranışların kamuya uygun olması gerektiğini hatırlaması gerektiği konusunda uyarıyor.

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir