İstanbul Çağdaş Sinema, Türk Tuborg A. Ş.’nin katkılarıyla 93. kere dağıtılacak Akademi Mükafatları yaklaşırken, “En Uygun Memleketler arası Film” kategorisindeki üretimlerden oluşan bir seçkiyi Oscar’ın Yabancıları isimli programla izleyiciye sunuyor.

Geçen yıl birinci sefer ‘yabancı’ bir sinemanın En Yeterli Sinema Oscar’ını kazandığı çekişmeli Oscar yarışının heyecan verici bu kategorisinde Oscar adayı olmalarına karşın hala Hollywood’un “ötekisi” olan, dünyanın çeşitli şenliklerinde izlenmiş, ödül kazanmış, farklı coğrafya ve kültürleri temsil eden sinemalar yer alıyor. 

Fiyatsız ve çevrimiçi 

Oscar’ın Yabancıları programındaki sinemalar ortasında direktör Thomas Vinterberg ile oyuncu Mads Mikkelsen’in yıllar sonra yine buluştuğu ve yaşlanma, alkolizm ve erkeklik üzerine olan Danimarka adayı Körkütük, Yunanistan’ın adayı ve bugünün omurundaki hafıza ve kimlik kaybı üzerine bir alegori olan Elmalar, Ukrayna sinemasının parlak direktörlerinden Vasyanovych’in distopik dünyaya romantik bir mercekle bakan Atlantis, bir spor gazetesinde çalışan muhabirlerin hükümet ile sermaye sahiplerinin karıştığı dev bir sıhhat skandalını ortaya çıkarma kıssasını anlatan Romanya’nın belgesel adayı, Kolektif yer alıyor. 

Seçkide yer alan öteki aday sinemalar ise şöyle: 

Fas’tan inanç üzerine bir kara komedi Bilinmeyen Aziz, Arjantin’den bir anne-kız ilgisine odaklanan aile dramı Uyurgezerler, Fransa’dan emekliye ayrılmış iki bayanın dokunaklı aşkını anlatan İkimiz, Ameen Nayfeh’in birinci uzun metrajı 200 Metre, İsrailli direktör Ruthy Pribar’ın birinci uzun metrajı Asia ve direktör Majid Majidi’nin tekrar çocukları başrole koyduğu Güneşin Çocukları

OSCAR’IN YABANCILARI PROGRAMI

ASIA, 2020

6 Mart 21.00 – 8 Mart 21.00

Direktör: Ruthy Pribar

Oyuncular: Alena Yiv, Shira Haas, Tamir Mula

İsrailli direktörün bu birinci uzun metrajının odağında İsrail’de göçmen olarak yaşayan Rus bir anne kız var. Asia’nın tek anneliğinin, güç bir mesleğin getirdiği hayat uğraşının yanında kızı Vika’nın ölümcül hastalığıyla uğraşması gerekmektedir. Sinema hem farklı jenerasyondan iki bayanın ortasındaki münasebet dinamiği ve cinsel dileklerine bakıyor hem de bir erken mevt kıssası anlatıyor. Ancak bunu kolaycı, melodrama kaçmadan, mütevazı ve dikkatli bir yerden ele alıyor. Vika’yı, sevilen dizi Unorthodox’taki rolünden tanıdığımız Shira Haas oynuyor.

ELMALAR, 2020

28 Şubat 12.00 – 2 Mart 12.00

Direktör: Christos Nikou

Oyuncular: Aris Servetalis, Sofia Georgovassili, Anna Kalaitzidou

Yunanistan’ın Oscar adayı hafıza ve kimlik kaybı üzerine bir alegori. Christos Nikou’nun bu birinci sinemasında bilinmeyen bir virüs var ve insanların beklenmedik bir anda hafızalarını kaybetmelerine sebep oluyor. Orta yaşlı Aris de bir gün otobüste, kim olduğunu yahut neden o otobüste olduğunu hatırlamayarak uyanıyor. Sonrasında da devlet kliniğinde tanıdık birinin kendisini tanımasını, sahip çıkmasını bekliyor. Anıların, tarihlerin silindiği bir vakitte geçen, kara güldürü kodlarıyla, stilize çekilmiş, ürkütücü ve dokunaklı bir pandemi kıssası.

KOLEKTİF , 2019

26 Şubat 12.00 – 28 Şubat 12.00

Direktör: Alexander Nanau 

Oyuncular: Razvan Lutac, Mirela Neag, Catalin Tolontan

Romanya’nın adayı Kolektif, genel olarak Oscar’ın Memleketler arası Sinema müsabakasında sık rastlanmayan belgesel çeşidinde ve bu yılki seçkide tipinin tek örneği. Bir spor gazetesinde çalışan muhabirlerin hükümet ile sermaye sahiplerinin karıştığı, onlarca temiz insanın vefatına sebep olan dev bir sıhhat skandalını ortaya çıkarma davasını takip ediyor. 2015 yılında bir gece kulübünde çıkan yangınla başlayan bu trajik olaylar nefes kesici bir tempoda, ince bir kurguyla anlatılıyor. Ne kadar mahallî üzere dursa da gerçeğin peşine düşme kıssasıyla, gazeteciliğin aslında ne kadar kutsal bir meslek olduğunu hatırlatıyor. 

UYURGEZERLER, 2019

28 Şubat 12.00 – 2 Mart 12.00

Direktör: Paula Hernández

Oyuncular: Erica Rivas, Ornella D’Elía, Marilú Marini

Arjantin adayı bu sinemanın merkezinde bir anne-kız alakası var. Luisa kocası ve kızı Ana ile tatile gittikleri kayınvalidesinin yazlık meskeninde ergenliğe yeni adım atan Ana’nın uyurgezer olduğunu keşfeder. Ana flört meraklısı erkek kuzenini yönetim etmeye ve cinselliğinin hudutlarını öğrenmeye çalışırken, Luisa da evliliğini yine gözden geçirmek zorunda kalır. Üç farklı jenerasyonun bir ortaya geldiği bu aile buluşmasında gizli sırlar ortaya çıkar ve anne kız ortasındaki bağ zorlanır. Sinema, izleyiciyi el kamerasıyla ailenin ortasına sokarken, karakterlerinin psikolojisini aylak bir yaz mevsiminin içine yansıtmayı başarıyor.   

KÖRKÜTÜK, 2020

20 Şubat 12.00 – 22 Şubat 12.00

Direktör: Thomas Vinterberg 

Oyuncular: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang

Direktör Thomas Vinterberg ile oyuncu Mads Mikkelsen’in yıllar sonra tekrar buluştuğu bu sinema, yaşlanma, alkolizm ve erkeklik üzerine. Vaktinde başarılı, sevilen bir lise hocası olan Martin’in hem işi hem evliliği yokuş aşağı gitmektedir. Doğumgününde dostlarıyla bir ortaya geldiklerinde bir karar alırlar: bu hayatta daha çok içmeleri gerekmektedir. “İnsan kanında gereğince alkolle doğmuyor” tezini kanıtlamak hedefiyle içkinin dozunu arttırarak bunu bir deneye dönüştürürler. Enerjik kamerası, fevkalade oyunculuklarıyla erkek olma halleri ve varoluşa dair şamatalı gözükse de, yük bırakan bir güldürü.   

200 METRE, 2020

4 Mart 12.00 – 6 Mart 12.00

Direktör: Ameen Nayfeh

Oyuncular: Ali Suliman, Anna Unterberger, Lana Zreik

Ameen Nayfeh’in bu birinci uzun metrajı, Ürdün’ün adayı. Mustafa, Batı Şeria Duvarı’nın ayırdığı, kendi Filistin tarafında, eşi ve ailesinden sadece 200 metre ötede yaşayan bir inşaat çalışanıdır. Oğlunun yaralandığını öğrendiği gün huduttan geçişine müsaade verilmez. Bunun üzerine bir kaçakçının yardımıyla 200 kilometrelik tehlikeli bir seyahate çıkmak durumunda kalır. Venedik Sinema Festivali’nde birinci gösterimini yapan sinema hem Filistinlerin savaş üzere geçen gündelik hayatlarından bir kesit, hem de kara güldürü tadında, eğlenceli bir yol sineması.

GÜNEŞİN ÇOCUKLARI, 2020

18 Şubat 12.00 – 20 Şubat 12.00

Direktör: Majid Majidi

Oyuncular: Ali Nassirian, Javad Ezati, Tannaz Tabatabaei

1998’de İran’ın tarihteki birinci Oscar adaylığını üstlenen direktör Majid Majidi’nin tekrar çocukları başrole koyduğu sinemasıyla bir defa daha aday. Bu defa oto tamirde çalışan bir küme sokak çocuğunun, gizli bir hazineyi bulmak için okula kaydolmalarını ve hazine avlarını takip ediyor. İran’ın ailelerine bakmak için çalışmak zorunda olan 152 milyon personel çocuğu temsil eden ve gerçek hayatlarında da sokakta yaşayan 12 yaşındaki Ali ve çetesi öyküye inanılmaz bir performans ve güç katıyor. Gerçekçi, tesirli bir dram.  

ATLANTIS, 2019

22 Şubat 12.00 – 24 Şubat 12.00

Direktör: Valentyn Vasyanovych

Oyuncular: Andriy Rymaruk, Liudmyla Bileka, Vasyl Antoniak

2025, Ukrayna. Rusya işgalinden sonra Donbas ve Kırım bölgeleri terk edilmiş, insan ömrüne uygun olmayan, atık ve mayınlarla kaplı bir çöle dönmüştür. Savaş sonrası travmasıyla, kayıp cesetleri bulmakla yükümlü asker Sergey, bölgede dengeyi sağlamak için istekli hizmet veren Katya ile tanışır. Bağlantıları, aşkları bu kasvetli ortamı dönüştürüp, güzelleştirebilir mi? Ukrayna sinemasının parlak direktörlerinden Vasyanovych’in çarpıcı bir görsel koreografiyle tasarladığı distopik dünyaya romantik bir mercekle bakıyor. Umutla trajedinin alaşımı bir dünya ve bu dünyanın kesimi olan karakterleri inceliyor.

BİLİNMEYEN AZİZ, 2019

24 Şubat 12.00 – 26 Şubat 12.00

Direktör: Alaa Eddine Aljem

Oyuncular: Younes Bouab, Salah Ben Saleh, Bouchaib Semmak

Amine bir gün bir torba çalıntı parayı çölün ortasında bir zirveye gömer ve sahipsiz bir mezar süsü verir. Yıllar sonra cezasını doldurup mahpustan çıkınca soluğu o zirvede alır, lakin orası artık ismi bilinmeyen bir sevgilinin türbesi olmuştur. Mahallî halkın para kazandığı, turistlerin şifa aradığı bir türbe. Amine’nin gizlice o türbeye girip sakladığı parayı yine “çalması” gerekmektedir. Fas’tan dini inanç ve bunun kapitalist sonuçları üzerine zeki, gözü pek ve düşündürücü bir kara güldürü.    

İKİMİZ, 2019

16 Şubat 12.00 – 18 Şubat 12.00

Direktör: Filippo Meneghetti

Oyuncular: Barbara Sukowa, Martine Chevallier, Léa Drucker

Emekli iki bayan olan Nina ve Madeline 20 yıl boyunca sürdürdükleri tutkulu aşklarını herkesten saklamışlardır. Madeleine’in çocukları Nina’yı karşı komşu olarak bilir. Aslında özgür ruhlu Alman bir çeşit rehberidir. Meskenlerini satıp Roma’ya taşınmanın hayali kuran bu çiftin karşı apartmanlar ortası gidip gelen bağları beklenmedik bir olayla sarsılır ve aşkları teste olağan tutulur. Fransa’nın adayı bir birinci sinema ve samimi yaklaşımıyla, Sukowa ile Chevallier’nin güçlü oyunculuklarıyla aşkın gücüne inanıyor, inandırıyor.     

 

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir