Kameralardan medikal ekipmanlara kadar sıhhat dalında yaygınlaşan IoMT aygıtları, kurumlar için birçok kolaylık sağlarken birebir vakitte güvenlik açıkları da barındırıyor. Siber hatalıların bilhassa savunmasız tıbbi aygıtlara yönelik ataklar düzenlediğini belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, IoMT aygıtların güvenliği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Defibrilatörler, insülin pompaları, kalp pilleri ve öteki sıhhat aygıtları artık uzaktan izleme ve NFC teknolojilerine sahip IoMT aygıtlarına dönüşerek sıhhat dalını değiştiriyor. Lakin bu akıllı tıbbi aygıtlar bir dizi sensöre ve izleme ünitesine bağlanırken hassas elektronik sıhhat kayıtlarının çalınmasına yahut kritik sistemleri rehin alabilecek yıkıcı fidye yazılımı ataklarına karşı da savunmasız kalınmasına neden oluyor. Bilhassa geçen yılki siber akınların, Covid-19 aşısının geliştirilmesinde ve dağıtımında yer alan hastaneleri, tıbbi tesisleri ve şirketleri gaye aldığına dikkat çeken WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, artan hasta sayısıyla birlikte IoMT aygıtlarına karşı yapılan siber ataklarda da artış olacağını ve IT ünitelerinin gerekli tedbirler alması gerektiğini vurguluyor.

 

Sıhhat Kurumlarında Etraf ve Uç Nokta Muhafazası Genişletilmeli

Sıhhat kesimi günden güne siber hatalılar için değerli bir kaynak haline geliyor. Kurumların, hastalarına yönelik hizmetleri geri getirme ve kritik sistemleri yine aktifleştirmek için kendilerine ödeme yapma mümkünlüğünün fazla olduğunu bilen hackerler savunmasız tıbbi aygıtları gaye alıyor. Wi-Fi güvenliği ve çok faktörlü kimlik doğrulaması ekleyerek etraf ve uç nokta müdafaasını genişletmenin, birçok hücuma karşı savunma yapmaya yardımcı olacağını aktaran Yusuf Evmez, siber taarruzlarla gelen cezalardan ve ziyanlardan kaçınmak isteyen kurumların IoMT aygıtlarını nizamlı olarak güncellemeleri ve güçlü yazılımlar kullanmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

 

“Güvenli Bir Halde Gelişmeye Devam Etmeli”

“Sağlık kesimi, teknolojik ilerlemeye bağlı olarak gelişmeye devam etmelidir. Lakin sıhhat kurumlarındaki IoMT aygıtlarının kullanımı artsa da hekimler ve uzaktaki hastalar ortasında inançlı ilişkilere olan muhtaçlık gözden kaçırılabiliyor.” tabirlerinde bulunan Yusuf Evmez, “Güvenli Wi-Fi, çok faktörlü kimlik doğrulama ve gelişmiş uç nokta muhafazası üzere katmanlı güvenlik tedbirleri ile yüksek teknolojili tıbbın, güvenlik görüşünü kaybetmeden ileriye bakabilecektir.” açıklamasında bulundu.

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir