Son yıllarda büyük muvaffakiyete imza atan yazılım ve bilişim dalındaki firmalar, dünya markası olma yolunda rotalarını yurtdışına çevirmeye başladılar. Türkiye’nin devlet dayanaklı birinci marka programı olan Turquality, öteki kesimlerde olduğu gibi yazılım ve bilişim kesimine de destek veriyor. Pandemiyle birlikte dijitalleşme tüm dünyanın gündemine girdi ve bu alanda eserler geliştiren ülkemiz firmaları, Turquality sayesinde küresel pazarlarda tanıtımlarını artırarak, ihracatlarına ivme kazandırıyor. Birebir vakitte yazılım ve bilişim firmaları, Turquality sayesinde, maliyetlerini düşürmek, farklılaşmalarını sağlamak, sürdürülebilirliklerini oluşmak üzere birçok hususta yarar sağlamaya başladılar.

Bilhassa son bir yıldır bilişim kesiminden ağır ilgi gördüklerini anlatan Progroup Memleketler arası Danışmanlık Yönetim Konseyi Başkanı Dr. Salim Çam, şunları söyledi: “Türkiye’nin markalarını büyüterek ve potansiyel olanı markalaştırarak ilerlemesini hedefleyen Turquality programı, firmaların dünya pazarlarında rekabet edebilecek kıymete ve kurumsal yapıya ulaşabilmesine rehberlik ediyor. Son aylarda dünya gündeminde, dijitalleşme, teknolojiye yatırım, yazılım ve bilişim kesimlerinin kıymet kazanması üzere başlıklar, yerli yazılım ve bilişim firmaları için yeni fırsatlar oluşturuyor. Firmalar da, memleketler arası pazarlara açılma maksadıyla, daha fazla Turquality’den yararlanma ve faydalanma eforu içine girmeye başladı” dedi.

Turquality, yazılım ve bilişim kesimlerine nasıl kıymet katıyor?

Progroup’un 19 yıldır Türk firmalarının küresel pazarlarda markalaşmasına rehberlik ettiğini belirten Dr. Salim Çam, konuşmasına şöyle devam etti: “Bir iş modeli olan Turquality, stratejik planlamadan bütçe idaresine, satış pazarlama idaresinden marka idaresine, kurumsal performansın idaresinden tedarik zincirinin yönetilmesine ve dijitalleşmeye kadar tüm bahisleri kapsıyor. Örneğin, iş modeli olarak, şuan nerede / nasıl oldukları ve nereye gideceğinin tespit edilmesinde yol gösteriyor. Hangi maksat pazarlara gidileceği konusunda, stratejik çalışmalar ve planlar oluşturuluyor. Bu stratejik planda, işletmenin kaynak ve kabiliyetleri tespit edilerek, uygulamaya alınıyor. Nerede olduğu ve mevcut durumda ne yaptığı üzere mevzular tahlil edilerek, daha yeterli nasıl olabileceği hakkında iş planları hazırlanıyor. Yurtdışına açılma sürecinde birinci olarak hangi adımlar atılmalı, maksat ülkelerde pazarlama nasıl yönetilmeli, ilgili ülkede istihdam yahut iş iştiraki altyapısının hazırlanması üzere operasyonel çalışmalar hayata geçiriliyor. İşletmeler, stratejik planları doğrultusunda ihracatlarını artırırken, küresel marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Progroup olarak bizler hizmet verdiğimiz firmaların, stratejik, işlevsel ve operasyonel idare seviyelerini milletlerarası şirketlerin düzeyine çıkararak, küresel pazarlarda rekabet etmelerine ve markalaşmalarına rehberlik ediyoruz” diye konuştu.

Turquality’nin, işletmelere sağladığı paha nedir?

*Mevcut karlılığın artışına katkısı: %14

*Mevcut ihracat artışına katkısı: %15

*Mevcut verimlilik artışına katkısı: %17

*Mevcut marka bilinirliğine katkısı: %7

*Mevcut iç piyasa artışına katkısı: %10

*Mevcut yeni eser geliştirmeye katkısı: %12

*Müşteri memnuniyet düzeyi: %97

*İsraf ve maliyetleri azaltmaya katkısı: %14

Turquality programının, işletmelere sağladığı takviyeler şunlardır:

1-İstihdam Sarfiyatları,

2-Sertifikasyon Masrafları,

3-Yazılım ve Bilişim Sarfiyatları,

4-Depo Hizmetleri Sarfiyatları,

5-Gelişim Yol Haritası,

6-Danışmanlık Sarfiyatları,

7-Pazar Araştırması Çalışması ve Raporlama Sarfiyatları,

8-Ofis, Depo, Mağaza Kira ve Heyetim Sarfiyatları,

9-Tasarım Masrafları,

10-Uluslararası Hukuk Danışmanlık Sarfiyatları,

11-Ürün, Hizmet ve Marka Tescili ve Korunması ile İlgili Masraflar,

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir