Yaş ilerledikçe işitme kaybının görülme sıklığı artıyor. Çabucak her ülkede misal oranda görülen işitme kayıplarının esas nedenleri ortasında kulak hastalıkları ve santral hudut sistemi ile işitme yolları ortasında oluşan sorunlar gösteriliyor. İstanbul Medipol Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kısım Lideri Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt, işitme kayıplarının nedenlerine değinerek, ailesinde işitme kaybı hikayesi bulunan bireylerin 30’lu yaşlardan başlayarak bu problemle karşılaşabileceğine dikkat çekti.   

 “Kulağın yapısal bozuklukları kadar kronik hastalıklar da neden olabiliyor”

Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt, bedendeki kimi hastalıkların dolaylı olarak işitme sistemini etkileyerek işitme  kaybına neden olabileceklerini söz ederek, şunları söyledi: “Atrezi üzere kulağın yapısal sorunları, buşon üzere kulak tıkaçları oluşması, kulak zarı ve östaki tüp sorunları, akut ve kronik kulak enfeksiyonları, orta kulak kemikçik yapısını yahut hareketini etkileyen kireçlenmeler yahut doğuştan gelen anomaliler, iç kulağın yapısal bozuklukları, iç kulak dinamiklerini etkileyen Meniere hastalığı üzere nedenleri öncelikli olarak sayabiliriz. Bunların yanı sıra viral enfeksiyonlar, kimi kimyasalların iç kulakta neden olduğu toksik tepkiler, basınç travmaları, başka kulak ve baş travmaları, ani ve yüksek gürültüye yahut uzun müddetli gürültüye maruz kalma, kulak yahut beyin sapı tümörleri de nedenler ortasında yer alıyor.”  

 Multiple Skleroz (MS) üzere nörolojik hastalıkların, lösemi üzere kan hastalıklarının, şeker hastalığı üzere endokrin ve metabolizma kaynaklı hastalıkların ve romatizmanın da işitme kaybı nedeni olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt, işitme kaybından şüphelenen bireylerin kesinlikle bir KBB uzmanına başvurması gerektiğini kelamlarına ekledi. “Basit muayene ve testlerle yapılan tetkikler sonrasında hastanın durumuna nazaran işitme kaybının tedavisi yapılabilir. İşitme aygıtı yahut ileri kayıp durumlarında işitme implantı uygulaması ile hasta tekrar işitme yetisini kazanabilir” diyen Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt, işitmesini sonradan kaybeden yetişkinlerde implant uygulamak için yaş hududu bulunmadığını söyledi. Fakat implant sürecinin işitme kaybı ortaya çıktıktan sonra olabilecek en kısa müddette yapılması gerektiğini belirterek, aksi takdirde implantın randımanının düşük olabileceğine yahut kişinin işitsel implanta adaptasyonunun sıkıntı olabileceğine vurgu yaptı.  

“İşitme aygıtından yarar görülmüyorsa işitme implantı uygun tahlil olabilir”

Bir bireyde ağır bir işitme kaybı varsa ve konvansiyonel işitme aygıtından yarar görmüyorsa, yapılan klinik kıymetlendirme ve testler ışığında ilgili doktor implant sürecinin uygun olduğuna karar verebilir diyen Prof. Dr. Yıldırım Bayazıt, makul  şartları taşıyan üçüncü basamak hastane şartlarında SGK geri ödemesi kapsamında hastanın koklear implant sürecine onay verilebildiğini söz etti. Dr.Bayazıt şöyle devam etti: “İşitme kaybı olan bir kişi koklear implant ameliyatı olmak maksadıyla bu süreci uygulamaya yetkili olan üçüncü basamak bir hastanenin kulak burun boğaz hastalıkları kliniğine başvurmalıdır. Ülkemizde birçok üçüncü basamak sıhhat kurumlarında koklear implantasyon uygulanmaktadır. Kulak burun boğaz hastalıkları doktorunun yapacağı birinci muayene sonrası hastanın işitme ve konuşma testleri yapılır. Kulak yapısı radyolojik usullerle görüntülenir. İlgili tabip hastanın implant adayı olduğuna kanaat getirirse, üç kulak burun boğaz uzmanı tabibin imzasıyla çıkartılacak heyet raporuyla, hasta ameliyat programına alınır.” 

Tedavi edilmeyen işitme kayıplarının bireyde ve yakın etrafında ruhsal ve toplumsal problemlere yol açmaya başladığını vurgulayan Dr. Bayazıt, toplumdan izole olmaya başlayan bu şahıslarda depresyonun baş gösterdiğini, kişinin irtibat maharetlerinin ve öğrenme kabiliyetinin azalmaya başladığını tabir etti. Tedavi edilmeyen işitme kayıpları ile erken bunama (demans) ortasında bir bağ de tespit edildiğini söyleyen Dr. Bayazıt, işitme kaybı fark edildiğinde vakit kaybedilmeden bir KBB uzmanına gidilmesinin kritik olduğuna dikkat çekti.

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir